| Part Number | 74HC04BQ, 115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 129730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC04BQ, 115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC04BQ, 115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 3.1 x 2.6 x 0.95 mm |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 85@2V|[email protected]|14@6V ns |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Package | 14DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC04BQ, 115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32GM,115.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9546ABS,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin ULLGA T R Download PDF datasheet for NLU1GT50AMX1TCG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AVC16244DGG,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125GV,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G74DP,125.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HCT238N,652.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2:4 PCIe GEN1 2 3 Clock Multiplexer Download PDF datasheet for 5V41067APGG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS541DWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC541ADB,112.pdf |